ARIEL Cambridge A043SRCWRVOESP 43" Inch Single Right Offset Rectangular Sink Solid Wood Espresso Bathroom Vanity with 1.5" Inch Edge White Carrara Marble Countertop
★★★★★ 4.7 135 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by clergy.asn.au
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Feature - Carrara White Marble Countertop with 1.5” edge and matching backsplash. Painted with espresso to complement your contemporary bathroom space. 1 UPC certified rectangular ceramic under-mount sink and satin nickel finish hardware included. No Mirror or Faucets included
UPC 843012101132
Size 43" (Inch)
Color Espresso Right Offset | No Mirror | Rectangle Sink
Shape Rectangular
Base Type Legs
Room Type Bathroom
Brand Name ARIEL
Door Style Shaker, Shaker
Style Name Transitional
Unit Count 1.0 Count
Finish Types Satin Nicklel finish hardware
Manufacturer ARIEL
Model Number A043SRCWRVOESP
Material Type Wood
Mounting Type Floor Mount
Handle Material Nickel
Is Customizable Yes
Item Dimensions 22 x 43 x 36 inches
Number of Doors 2
Number of Pieces 1
Installation Type Floor-Mounted
Number of Drawers 5
Required Assembly Yes
Top Material Type A043SRCWRVOESP
Back Material Type Engineered Wood
Additional Features 1.5" edge countertop,solid hardwood,soft closing doors & drawers,dovetail construction,adjustable hinges, predrilled countertop for 3-hole faucet-8" inch widespread
Frame Material Type Wood
Included Components vanity cabinet,countertop,sink,backsplash,hardware
Weight Capacity Maximum 159 Pounds
Manufacturer Part Number A043SRCWRVOESP
Item Dimensions D x W x H 22"D x 43"W x 36"H
Product Care Instructions Wipe with Damp Cloth
Recommended Uses For Product Indoor
Manufacturer Warranty Description 3-year limited.
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
135 ratings | 55 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (116)
4 stars
2% (3)
3 stars
1% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (14)